Bezdech senny

Bezdech senny jest chorobą w czasie której oddech jest krótko i kilkakrotnie przerywany w czasie snu. Bezdech w bezdechu sennym jest to wstrzymanie oddechu, które trawa co najmniej 10 sekund. Bezdech senny występuje wtedy, gdy mięśnie w tylnej części gardła są bardzo rozluźnione i zamykają drogi oddechowe. Inna forma bezdechu sennego występuje wtedy, gdy mózg nieprawidłowo kontroluje oddychanie w czasie snu.

14Bezdech senny powoduje zaburzenia snu i niski poziom tlenu we krwi, co prowadzi do nadciśnienia, chorób serca, problemów z pamięcią i częstej zmiany nastrojów. Bezdech zwiększa również ryzyko wypadków samochodowych ponieważ osoba cierpiąca na bezdech senny jest zmęczona, roztargniona i ma problemy z koncentracją. Bezdech senny może być również groźny dla życia, ponieważ dłuższe zatrzymanie oddechu w czasie snu może doprowadzić do zatrzymania krążenia.

Na bezdech senny cierpią zarówno mężczyzn jak i kobiety w różnym wieku, a coraz częściej chorują również dzieci.

Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego zwiększają:

-duży język, migdałki,

-nadwaga,

-cofnięta broda,

-mała szczęka,

-duża otyła szyja,

-palenie papierosów,

-picie alkoholu.

Objawy bezdechu sennego:

-bezsenność,

-trudności z koncentracją,

-depresja,

-nadmierna drażliwość,

-problemy z pamięcią,

-zaburzenia seksualne,

-trudności z zasypianiem,

-chrapanie,

-ciężkie oddychanie w czasie snu,

-zatrzymywanie oddechu w czasie snu,

-nadmierna senność w dzień.

Nieleczony bezdech senny prowadzi do:

-nadciśnienia,

-zawału serca,

-niewydolności serca,

-zaburzeń rytmu serca,

-udaru mózgu,

-depresji,

-nadmiernej senności w ciągu dnia,

-zaburzeń snu.

Jedną z metod diagnozowania bezdechu sennego jest badanie snu czyli monitoring szeregu funkcji w czasie snu takich jak : ruchu gałek ocznych, aktywności mięśni, tętna, przepływu powietrza w czasie oddychania i poziomu tlenu we krwi.

Leczenie bezdechu sennego polega na zakładaniu do snu maski CPAP, która obejmuje nos i usta i delikatnie wdmuchuje powietrze do dróg oddechowych, aby były one cały czas otwarte w czasie snu. Innym sposobem leczenia jest stosowanie specjalnych urządzeń dentystycznych, które ustawiają dolną szczękę i język tak aby nie dochodziło do zamknięcia dróg oddechowych.

Ogromnie ważną rzeczą w walce z bezdechem sennym jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim:

-walka z nadwagą, wraz z zniknięciem nadwagi w wielu przypadkach następuje wyleczenie z bezdechu sennego,

-niepicie alkoholu, który powoduje że górne mięśnie dróg oddechowych się rozluźniają, a także powoduje częste nocne wybudzanie oraz chrapanie,

-rzucenie palenia papierosów, papierosy prowadzą do obrzęku górnych dróg oddechowych a to z kolei do chrapania i bezdechu,

-osoby chrapiące i cierpiące na bezdech senny powinny spać na boku a nie na plecach co zmniejsza problemy z oddychaniem.

Osoby z bezdechem sennym powinny unikać tabletek nasennych, gdyż mogą one jeszcze bardziej upośledzić oddychanie w czasie snu.

Leczenie bezdechu sennego jest bardzo ważne dla zdrowia i prawidłowego snu i walki z bezsennością.

Add Comment