Bezsenność

Sen jest niezbędny każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia, a zwłaszcza by zaoszczędzić energię, regulować gospodarkę hormonalną i odnowić zdolności mózgu do aktywnego działania następnego dnia. Jedna nieprzespana noc obciąża sprawność psychofizyczną organizmu, natomiast wiele nieprzespanych nocy przez dłuższy okres czasu powoduje szereg negatywnych skutków.

Bezsenność powoduje :
-spowolnienie reakcji,
-zaburzenia nastrojów,
-spadek energii,
-zaburzenia koncentracji,
-trudności z zasypianiem,
-budzenie się wcześnie rano,
-częste budzenie w nocy,
-senność w ciągu dnia,
-zaburzenia jasnego myślenia.

Niekiedy bezsenność może być wywoływana przez jakiś problem z którym nie można sobie samemu poradzić m.in. taki jak :
-stres,
-utrata pracy,
-utrata bliskiej osoby,
-kłótnie małżeńskie,
-inne zmartwienia.

W takich przypadkach najlepiej porozmawiać z bliską osobą o nurtujących problemach lub jeżeli nie chcemy obarczać innych naszymi problemami należy się wybrać na wizytę do psychologa, który pomoże nam w walce ze stresem i wskaże drogę jak rozwiązać zmartwienia.

Bezsenność wywołuje także praca na różne zmiany, która rozregulowuje naturalny zegar biologiczny naszego organizmu. Zegar ten zmienia poziom senności mózgu, zwiększa senność w nocy a zmniejsza w dzień. Praca na zmiany powoduje brak odpowiedniej senności w nocy i nadmierną senność w dzień.

Bezsenność może być tez objawem innej choroby takiej jak:
-depresja,
-chorób układu trawiennego,
-bezdechu sennego,
-zespołu niespokojnych nóg.

Bezsenność częściej dotyka kobiety i osoby starsze. Kobiety często cierpią na bezsenność w czasie miesiączki, menopauzy i ciąży.

1Bezsenność może również wywoływać zażywanie niektórych leków, są to:
-leki na przeziębienie i alergie,
-leki na obniżenie ciśnienia krwi,
-leki na serce,
-leki na tarczycę,
-leki na niepłodność,
-leki na astmę,
-leki przeciwbólowe,
-leki na depresję.

Jeżeli bezsenność utrzymuje się kilka tygodni należy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci potrzebne badania. Najważniejszym problemem jest określenie przyczyny bezsenności.

Powinno się także wypróbować techniki relaksacyjne takie jak joga lub medytacja oraz dostarczyć organizmowi lekkiego wysiłku fizycznego po południu, który również ułatwia zasypianie.

Leki nasenny należy zażywać w ostateczności, kiedy wszelkie inne metody zawiodły i oczywiście po wizycie u lekarza. Leki nasenne mają szereg skutków ubocznych m.in. takich jak : zaburzenia pamięci, bóle głowy, nadmierne uspokojenie rano, a po ich odstawieniu występują problemy z zasypianiem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny zażywać leków nasennych.

Add Comment