Co nam spędza sen z powiek ?

Na bezsenność cierpią ludzie na całym świecie, sen odbierać może:

-pospiech w życiu codziennym,

-hałas,

-strach, kłopoty i przezywanie zmartwień,

-przeżycia po stracie bliskiej osoby,

-niewyładowane napięcie,

-niepowodzenia w życiu seksualnym,

-ból i choroby zwłaszcza choroby serca, układu oddechowego i stany zapalne organizmu,

-zażywanie środków uspokajających i nasennych,

-palenie papierosów,

-picie alkoholu.

Kłopoty ze snem powoduje również jedzenie ciężkostrawnych potraw na noc i bark ruchu w ciągu dnia.

Oto kilka wskazówek jak powinno się jeść i dostarczać organizmowi codziennej porcji gimnastyki, aby wieczorem móc spokojnie i bez żadnych kłopotów zasnąć:

– potrawy ciężko strawne powinno się jeść na kilka godzin przed snem. Jedzenie ich przed pójściem spać jest powodem nocnych koszmarów i ma zły wpływ na psychikę. Co najmniej dwie godziny przed snem można zjeść lekko strawny posiłek np. chleb, ryż, twarożek czy warzywa, należy unikać zwłaszcza mięsa.

-nie należy pić dużo napojów przed położeniem się spać, ponieważ pełny pęcherz na pewno da o sobie znać w nocy.

-w godzinach popołudniowych nie należy pić już kawy, mocnej herbaty, alkoholu i ograniczyć liczbę palonych papierosów, ponieważ alkohol skraca i spłyca sen a nikotyna i kofeina są środkami pobudzającymi często uniemożliwiającymi zaśnięcie.

-trudny wysiłek fizyczny taki jak siłownia lub aerobik w późnych godzinach wieczornych powoduje wydzielanie się adrenaliny co może skutkować bezsennością. Ale z kolei popołudniowy ruch lub niewielki wysiłek taki jak spacer lub jazda na rowerze zmęczy ciało i ułatwi zasypianie.

-kolejną przyczyna bezsenności jest wysiłek fizyczny i psychiczny w godzinach nocnych, dwie godziny przed snem należy zakończyć pracę i się zrelaksować.

-łóżko powinno służyć tylko do spania a nie do oglądania telewizji, jedzenia, czytania książek czy gry na komputerze, musi kojarzyć się tylko ze spaniem.

One thought on “Co nam spędza sen z powiek ?

Add Comment