Grzybica stóp

Grzybica stóp atakuje przede wszystkim latem, kiedy to często korzystamy z basenów i natrysków. Grzybicą stóp możesz zarazić się także nosząc buty osoby chorej lub wycierając się jej ręcznikiem. Najczęściej ulegają zakażeniu osoby z nadmierna potliwością stóp, niedbające o higienę, chorzy na cukrzycę, osoby otyłe oraz noszące za małe obuwie, które powoduje częste rany na stopach. Istnieje również grupa zawodów obarczona zwiększonym ryzykiem zachorowań na grzybicę są to hutnicy, górnicy, żołnierze, sportowcy i inni zmuszeni chodzić całe dnie bez względu na porę roku w zakrytym obuwiu.

grzyObjawy grzybicy:

-pękająca skóra miedzy palcami, najczęściej pęka skóra między ostatnim i przedostatnim palcem, towarzyszy temu pieczenie, swędzenie, niekiedy nawet ból

-na grzbiecie stóp pojawia się zaczerwienienie, skóra zaczyna się złuszczać i swędzieć

-na bocznych powierzchniach stopy i podeszwach występują małe swędzące pęcherzyki, które szybko znikają pozostawiając po sobie złuszczającą się skórę, te zmiany mogą występować latami

-paznokcie mogą :

*zmienić kolor i stają się brunatne, żółte,

*stać się łamliwe i kruche,

*stać się spiczaste, nierówne.

Aby wiedzieć czy mamy grzybicę należy udać się do lekarza, który pobierze nam fragment naskórka lub paznokcia, który zostanie zbadany pod mikroskopem, a także umieszczony na specjalnej pożywce na której po 2-3 tygodniach wyrosną grzyby. Dzięki temu lekarz będzie wiedział z jakim rodzajem grzybów chorobotwórczych ma do czynienia i jaki sposób leczenia zastosować.
Leczenie grzybicy

Wybór sposobu leczenia zależy od dermatologa, może ono opierać się tylko na stosowaniu leków zewnętrznych lub tez wymagać stosowania leków doustnych. Samo leczenie grzybicy stóp jest długotrwałe i wynosi przeciętnie od 3 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne polegają na:

-noszeniu przewiewnego i wygodnego obuwia,

-walce z potliwością stóp przez stosowanie specjalnych pudrów,

-noszeniu skarpet 100% bawełnianych,

-dokładnym wycieraniu przestrzeni między palcami u stóp,

-noszeniu klapek na basenie i pod wspólnymi natryskami,

-nie chodzeniu w cudzych butach,

-nie używaniu cudzych ręczników,

-nie noszeniu cudzych skarpet,

-leczeniu odcisków, otarć skóry stóp,

-stosowaniu pudrów antygrzybicznych do posypywania stóp i skarpet.

Add Comment