Halluksy

Halluksy inaczej zwane koślawymi paluchami są coraz częstszą zmorom palców stóp coraz większej ilości kobiet. Ich powstawanie związane jest z noszenia zbyt małego obuwia jak również noszenia niestabilnych butów.

halukNiestabilne buty to takie w których noga nieustannie się przesuwa do tyłu i do przodu. Występowanie halluksów nazywane bywa w środowisku medycznym chorobą stewardes, które z racji wykonywanego zawodu muszą nosić eleganckie czółenka, tak więc można śmiało powiedzieć, że choroba ta dotyka zwłaszcza kobiety.

Jej przyczyną jest ściśnięcie palców stopy i przeniesienie ciężaru ciała do przodu stopy. Powoduje to nienaturalne wygięcie dużego palca do wewnątrz, a co z kolei prowadzi to do zwyrodnienia stawu odpowiedzialnego za właściwą pozycję palca oraz wygięcie palców sąsiednich. Halluksy mogą poważnie utrudnić chodzenie, pogorszyć stan zdrowia.

W takich przypadkach potrzebna jest ingerencja chirurgiczna, aby chora mogła z powrotem normalnie chodzić i nie odczuwać bólu, ani wstydu z powodu koślawych palców.

Halluksy nie tylko utrudniają poruszanie się ale również zakupy obuwia. Wiele kobiet wstydzi się halluksów i nigdy nie założy w lecie butów odkrytych.

Do przyczyny powstawania halluksów możemy zaliczyć:

-noszenie ciasnego i niewygodnego obuwia o wąskich czubkach,

-noszenie butów na bardzo wysokim obcasie większym niż 4 cm,

-płaskostopie,

-choroby: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca,

-predyspozycje genetyczne.
Profilaktyka w przypadku halluksów polega przede wszystkim na tym, aby zmienić rodzaj noszonego obuwia płaskie z szerokimi czubkami. W sklepach medycznych są również dostępne aparaty korekcyjne, kliny i osłony na halluksy. Bardzo ważne jest również systematyczne wykonywanie ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej oraz sportów takich jak pływanie czy jazda na rowerze. Ćwiczenia łagodzą dolegliwości bólowe, działają rozluźniająco na wiązadła stopy.

Dlatego chcą zachować zdrowe i piękne stopy nie warto chodzić w przymałych, niestabilnych lub wąskich butach, należy zawsze pamiętać o tym, że na komfort chodzenia i związane z tym zdrowie stóp wpływa w olbrzymiej mierze właściwy wybór obuwia.

2 thoughts on “Halluksy

Add Comment