Jak zapobiec odleżynom

Odleżyny powstają u osób unieruchomionych z powodu choroby, które same nie mogą zmienić pozycji ciała.

Każda część ciała długo nie poddawana ruchowi a poddana ciągłemu uciskowi może ulec procesom martwiczym. Zwłaszcza tam gdzie kości bezpośrednio uciskają na tkanki miękkie uniemożliwiając prawidłowe krążenie krwi. Krew nie mogąc dotrzeć do komórek nie odżywia ich i nie odbiera produktów przemiany materii w skutek czego komórki zaczynają obumierać. W wyniku czego skóra staje się zaczerwieniona i szybko dochodzi do obumierania tkanek.

Najczęściej odleżyny powstają w okolicy kości krzyżowej, na pośladkach, łokciach, piętach, łopatkach i grzbiecie.

Ze względu na wygląd, głębokość i rozległość ich występowania odleżyny podzielono na pięć stopni:

  •  I stopień występuje wtedy, gdy skóra jest lekko zaczerwieniona
  •  II stopień na zaczerwienionej skórze pojawiają się pęcherze
  • III stopień pojawiają się owrzodzenia a dno ran wypełnia żółta lub czerwona masa rozpadających się tkanek
  • IV stopień pojawia się martwica tkanki tłuszczowej
  • V stopień pojawia się martwica mięśni

Zapobieganie odleżynom.

Przeciwdziałanie występowaniu odleżyn sprowadza się do częstych zmian pozycji ciała chorego najlepiej co dwie godziny.  Należy również masować lub oklepywać najbardziej narażone części ciała, aby poprawić zdrowie skóry.

Miejsca narażone na odgniecenia należy smarować spirytusem salicylowym lub posypywać talkiem. Ważne jest również podkładanie wałków i krążków aby zmniejszyć ucisk na tkanki i równomiernie rozłożyć ciężar ciała . Istnieją również specjalne rodzaje materacy masujących ciało chorego.

Należy przestrzegać dbałości o higienę chorego, nie można dopuścić do zanieczyszczenia skóry kałem czy moczem.  Należy stosować kremy, emulsje nawilżające skórę (sudokrem, maść lanolinową, pantenol czy linomag), można zakupić także specjalne opatrunki na odleżyny, które są wodoodporne i chronią przed bakteriami z zewnątrz.

W walce z odleżynami bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie.  Dieta powinna być bogata w białko, witaminy A, B, C, cynk oraz tłuszcze nienasycone zawarte w tranie czy siemieniu lnianym.

Leczenie odleżyn III, IV, V stopnia , polega na usunięciu martwiczych tkanek w zabiegu chirurgicznym lub za pomocą enzymatycznych maści lub żeli. Odleżyny takie mają czarny lub brązowy kolor i suchą twardą martwiczą tkankę. Dlatego czasem pomimo ingerencji chirurgicznej i stosowaniu maści potrzebne są przeszczepy skóry.

Leczona odleżyna powinna się zagoić w przeciągu 2-4 tygodni, w przypadku odleżyn sięgających aż do kości leczenie może trwać kilka miesięcy. Leczenie odleżyn jest trudne u chorych cierpiących na cukrzycę, choroby naczyniowe czy depresję.

Choremu trzeba zapewnić również wsparcie psychiczne, gdyż jego dobre samopoczucie korzystnie wpływa na efekt leczenia.

Add Comment