Koszmary senne

Koszmary senne są to zaburzenia snu występujące w fazie REN. Koszmary są to marzenia bardzo realistyczne i niepokojące. Bardzo często występują u dzieci, zwykle towarzyszy im natychmiastowe przebudzenie. Charakterystyczne w czasie koszmaru sennego jest podniecenie, pobudzenie, duże źrenice, potliwość i wzrost ciśnienia krwi, przerażenie.

15Dziecko jest przerażone i krzyczy, a po kilku minutach uspokajania relaksuje się i z powrotem zasypia. Dziecko zazwyczaj nie pamięta co mu się śniło lub ma mgliste wspomnienia przerażających wydarzeń.

Koszmary senne występują również u dorosłych, którzy w czasie snu przeżywają skomplikowane, gwałtowne wydarzenia, których się boją lub jakie napawają ich strachem towarzyszą im różne myśli i obrazy. Często koszmarom sennym towarzyszą gwałtowne zachowania w nocy co skutkuje urazami własnego ciała lub ciała partnera śpiącego obok.

Koszmary senne często występują po ciężkostrawnym posiłku dlatego powinno się 4 godziny przed snem zrezygnować z ciężkich i pikantnych potraw. Również warto zrelaksować się przed snem i chodzić spać o regularnej porze.

Add Comment