Lunatykowanie

Lunatykowanie pojawia się w czasie głębokiego snu, powoduje chodzenie lub wykonywanie innych złożonych czynności. Występuje o wiele częściej u dzieci niż dorosłych i u osób długo pozbawionych snu. Lunatyk często pozostaje w głębokim śnie i jego obudzenie może być trudne, a po obudzeniu nie pamiętają co robił.

9Lunatykowanie najczęściej obejmuje nie tylko chodzenie w czasie snu, ale bardziej złożone zachowania. Lunatyk najczęściej siedzi na łóżku i rozgląda się po pokoju, chodzi po pokoju lub całym domu, wychodzi z domu i może przejść nawet kilka kilometrów. Błędem jest przekonanie, że nie powinno się budzić lunatyka, w rzeczywistości może być bardzo źle jeśli się go nie obudzi ponieważ może zrobić sobie krzywdę. Lunatykowanie osób dorosłych nie ma żadnego związku z jakimikolwiek zaburzeniami psychicznymi.

Lunatykowanie może być wywoływane:
-brakiem snu,
-alkoholem,
-gorączkom,
-zażywaniem niektórych leków.

Chodzenie w czasie snu częściej występuje u dzieci zwłaszcza w wieku od 3 do 7 lat, które często cierpią również na inne zaburzenia snu takie jak bezdech senny lub moczenie nocne łózka czy koszmary senne.

10Lunatykowanie najczęściej występuje w czasie głębokiego snu lub w czasie kilku godzin od zaśnięcia, a lunatyk może się częściowo wybudzić. Osoba chodząca we śnie niewiele lub wcale nic z tego nie pamięta. Trudno ją obudzić. Dzieci w czasie lunatykowania mogą się zmoczyć. Lunatyk może krzyczeć w czasie chodzenia we śnie jeśli śni mu się koszmar. Może także zaatakować osobę, która chce go wybudzić.

Leczenie lunatykowania polega przede wszystkim na stosowaniu poprawnej praktyki snu. O lunatykowaniu dziecka należy poinformować pediatrę i przedyskutować z nim takie czynniki jak zmęczenie, leki, stres, które mogą wywoływać chodzenie w czasie snu. U dzieci wraz z wiekiem lunatykowanie samo przechodzi.

Lunatykowanie u dorosłych często bywa leczone za pomocą hipnozy i leków uspokajająco–nasennych lub przeciwdepresyjnych.

Eksperci zalecają również utworzenie regularnej i relaksującej codziennej rutyny snu, która pomaga walczyć z lunatykowaniem. Bardzo ważne jest również zapobieganie wypadkom podczas lunatykowania. Jeżeli Twoje dziecko jest lunatykiem nie pozwól mu spać w łóżku piętrowym. Należy także usunąć wszelkie ostre przedmioty z sypialni, zainstalować bramki w pokoju i na schodach i przede wszystkim zamknąć okna i drzwi wyjściowe na klucz.

Add Comment