Mówienie przez sen

Rozmawianie przez sen jest to zaburzenie snu. Osoby mówiące przez sen nie są tego świadome. Śpiąc można mówić skomplikowane dialogi lub monologi, można także kompletnie bełkotać. U większości osób mówienie przez sen jest rzadkie i krótkotrwałe. Każdy może tego doświadczyć, ale częściej mówienie przez sen występuje u mężczyzn i dzieci.

Mówiący przez sen nie są świadomi swojego zachowania i mowy, dlatego ich głos i rodzaj języka jakiego używają może brzmieć inaczej niż ich codzienna mowa.

8Mówienie przez sen może być wywoływane przez stres, depresję, brak snu, alkohol i gorączkę. W wielu przypadka osoby w czasie snu mówią o rodzinie. Często mówienie przez sen występuje z innymi zaburzeniami snu takimi jak koszmary senne, zespół bezdechu sennego, zaburzeniami snu w fazie REM, lunatykowanie. W rzadkich przypadkach osoby mówiące przez sen cierpią na zaburzenia psychiczne, które występują częściej u osób powyżej 25 roku życia.

Niewiele wiadomo na temat treści rozmów jakie prowadzą osoby w czasie snu, niektóre rozmowy w ogóle nie mają sensu, a niektóre odnoszą się do ostatnich wydarzeń, doświadczeń i relacji z bliskimi. Choć mówienie przez sen jest nieszkodliwe, to jednak powoduje zakłopotanie i może drażnić partnera lub współlokatora i być uciążliwe w grupie większej liczby osób śpiących razem. Dlatego często osoby mówiące przez sen boją się spać z dala od własnego domu i powoduje to u nich bezsenność.

Mówienie przez sen może występować na każdym etapie snu. Osoby śpiące lekkim snem mówią bardzo wyraźnie i zrozumiale w fazie 1 i 2 snu, a w fazie 3 i 4 ich mowa ograniczona jest tylko do bełkotów. Mówienie prze sen może mieć różne nasilenie i czas trwania w czasie snu. Mówienie prze sen może występować mniej niż raz w tygodniu, może także występować co tydzień i trochę irytować partnera. W ciężkich przypadkach występuje codziennie i jest bardzo uciążliwe dla partnera i może powodować kłótnie i niesnaski.

Rozmawianie prze sen nie jest leczona jednak jeśli jest bardzo uciążliwe należy poinformować o tym lekarza. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozmów sennych należy chodzić spać regularnie o tej samej porze i strać się przestrzegać higieny snu i oczywiście pamiętać o codziennym wysiłku fizycznym. Warto również zrezygnować z picia alkoholu i jedzenia ciężkich i ostrych potraw na noc i oczywiście starać się zrelaksować i zapomnieć o stresie przed pójściem spać. Jeżeli nic nie pomaga to warto kupić partnerowi zatyczki do uszu aby i on mógł się dobrze wyspać.

Add Comment