Nadmierne owłosienie nóg

Występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet związane jest najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z choroby jajników, przysadki, nadnerczy lub stosowaniem leków stymulujących porost włosów. Również wzrost owłosienia może nastąpić w okresie ciąży czy klimakterium.
Techniki usuwania owłosienia możemy podzielić na techniki depilacyjne i techniki epilacyjne.

Depilacja jest to krótkotrwałe usunięcie włosów bez naruszenia mieszka włosowego. Natomiast epilacja jest to trwałe usunięcie włosa w wyniku zniszczenia mieszka włosowego.

zylDo technik nietrwałych (depilacyjnych) zaliczamy:

depilacje mechaniczną czyli golenie golarką zwykłą lub elektryczną nóg, pach oraz wyrywanie pęsetą brwi, czy włosów z nosa czy uszu.

Przed przystąpieniem do golenia należy nałożyć specjalny krem lub żel, który zmiękczy włosy i zapobiegnie podrażnieniu skóry. Po goleniu natomiast trzeba skórę przetrzeć odpowiednim preparatem, który zapobiega podrażnieniu i zakażeniu skóry. Wada depilacji mechanicznej jest to, że włosy bardzo szybko odrastają ok. 0,4mm dziennie i wytupują podrażnienia skóry, a nawet jej szorstkość.

depilacje chemiczną czyli stosowanie kremów, żeli, pianek do usuwania włosów z nóg, pach, pachwin. Ich składniki wnikają nieco w głąb mieszka włosowego przez co odrost włosa jest nieco wolniejszy niż przy stosowaniu depilacji mechanicznej. Ich działanie polega na rozpuszczeniu keratyny z której zbudowany jest włos, przez co uszkodzone włosy można łatwo usunąć z powierzchni skóry. Stosowane preparaty do depilacji chemicznej mają niezbyt przyjemny zapach i po ich zastosowaniu mogą wystąpić podrażnienia skóry.

Do technik trwałych usuwania włosów (epilacyjnych) zaliczamy:

wyrywanie włosów z cebulką czyli za pomocą elektrycznego depilatora. Efekt depilacji utrzymuje się 3-4 tygodni, zabieg jest bolesny i mogą pojawić się podrażnienia wokół mieszków włosowych. U niektórych osób po takiej depilacji odrastające włosy mogą wrastać w skórę.

elektrolize- potraktowanie mieszka włosowego prądem przez ukłucie bardzo cienką igłą, zabieg daje dużą skuteczność, ale jest bolesny a w miejscach wkłucia przez pewien czas po zabiegu mogę utrzymywać się zaczerwienienie i obrzęk, a u niektórych osób z bardziej wrażliwą skórą mogą pozostać małe blizenki.

termolize jest to metoda usuwania włosów podobna do elektrolizy, różni się tym ,że przez igłę przepływa prąd, który wytwarza ciepło. Wzrost temperatury powoduje destrukcję mieszka włosowego. Ta metoda jest mniej skuteczna od elektrolizy, jest tak samo bolesna, na skórze pojawia się rumień i obrzęk, które znikają po pewnym czasie.

usuwanie włosów laserem daje najlepsze efekty i jest bardzo skuteczny zwłaszcza u osób posiadających ciemne włosy, jego wadą jest wysoka cena

usuwanie włosów z cebulką za pomocą wosku. Włosy przyklejają się do wosku i są wyrywane z cebulkami. Stosowanie wosku wymaga jednak, aby przed przystąpienie do depilacji dobrze oczyścić i zdezynfekować skórę, a po depilacji należy zastosować preparaty łagodzące podrażnienia. Metoda ta jest bolesna i występują po niej podrażnienia skóry, a u niektórych osób może pojawić się alergia. U osób posiadających naczynka na nogach mogą się ona stać liczniejsze i bardziej widoczne zwłaszcza po zastosowaniu wosku ciepłego. Włosy odrastają dopiero po 6-7 tygodniach.

preparaty opóźniające odrastanie włosów mogą zawierać enzymy uniemożliwiające odrastanie prawidłowego, silnego włosa. Druga grupą są preparaty zawierające substancje ziołowe, które uniemożliwiają wbudowanie siarki do keratyny prze co włosy stają się bardzo cienki i rosną bardzo powoli. Zabiegi takie wykonywane są w gabinetach kosmetycznych.

Add Comment