Piegi i ich występowanie

Piegi mają średnicę od 1 mm do kilku milimetrów, są one przebarwieniami skórnymi powstającymi w wyniku zaburzeń pracy melanocytów, czyli komórek skóry produkujących barwnik melatoninę. Lecz to nie jedyna przyczyna ich powstawania, przebarwienia na skórze powstają także w wyniku zaburzeń hormonalnych w organizmie wywoływanych przez choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej, choroby wątroby, a także wywołują je zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne jajników, tabletki antykoncepcyjne i hormonalne oraz ciąża. Nadmierne opalanie również jest przyczyną ich powstawania.

piegiPiegi licznie występują u ludzi młodych, mających jasną karnację i rude włosy, ale nie tylko, gdyż mają one również charakter dziedziczny. Występują one przez całe życie, ale najbardziej widoczne są w okresie dzieciństwa.

Piegi pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi, dłoniach, ramionach i przedramionach, czyli w miejsca najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne. Występują one pojedynczo lub w dużych grupach, mogą się również zlewać.

Zapobieganie piegom i przebarwieniom skórnym.     

Przede wszystkim należy stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Można także stosować różne środki odbarwiające takie jak kwas witaminy A, kwas owocowy AHA, kwas glikolowy oraz maści i pasty złuszczające. Stosowanie środków odbarwiających czy złuszczających nie jest takie dobre, ponieważ często powodują one uczulenia, podrażnienia skóry i nierównomierne jej odbarwienie.

Lepszym rozwiązanie w walce z piegami i przebarwieniami skóry są kremy rozjaśniające z kwasem witaminy A, czy z kwasem mlekowym, które złuszczają naskórek wraz z powierzchniowymi plamami. W aptekach można także kupić preparaty zawierające hydrochinon, który redukuje aktywność melanocytów i zapobiega powstawaniu nowych plam i jednocześnie działa wybielająco na istniejące już plamy. Systematyczne stosowanie takich preparatów przynosi zadowalające efekty.

Przebarwienia skórne można także zlikwidować u kosmetyczki, która złuszczy naskórek kwasem glikolowym, ale niezbędnych jest kilka takich zabiegów, aby przyniosły one pożądany efekt. Przebarwienia można także likwidować stosując mikrodermabrazję czyli mechaniczne ścieranie naskórka.

Istnieją również domowe sposoby walki z piegami czy przebarwieniami skóry:

  • przemywanie codzienne twarzy wywarem z suszonych liści pietruszki lub sokiem z surowych liści, który działa wybielająco na piegi i rozjaśniająco na skórę,
  • codzienne okłady z maślanki,
  • działanie rozjaśniające i wygładzające maja także regularne maseczki z miksowanych truskawek czy poziomek.

Najlepszym sposobem na piegi jest ich polubienie bo są one wyjątkową ozdobą i symbolem młodości.

Add Comment