Rozstępy

Rozstępy to problem nie tylko coraz większej ilości kobiet, ale również mężczyzn. A przecież każdy z nas pragnie posiadać zdrowe i piękne ciało, a pojawienie się rozstępów wcale nam tego nie ułatwia. Zatem każdy powinien wiedzieć, że rozstępy powstają na skutek zwyrodnienia lub zaniku włókien tkanki łącznej czyli kolagenu i elastyny, które znajdują się w skórze właściwej.

roztepPowstają one najczęściej na udach, brzuchu, piersiach oraz pośladkach. Początkowo wyglądają jak fioletowo-różowawe paski, które później zmieniają się w białe smugi przypominające wyglądem blizny. Rozstępy powstają zwłaszcza u osób, które w krótkim czasie sporo przybrały na wadze i ich skóra szybko musiała się rozciągnąć. Ten problem dotyczy zwłaszcza kobiet w ciąży.

Rozstępy powstają również w okresie dojrzewania, u chorych z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza chorych na tarczycę lub w wyniku przyjmowania sterydów. Lecz to nie wszystko, bowiem skłonność do rozstępów jest także dziedziczna. Jeżeli na skórze raz powstaną rozstępy, to praktycznie już nigdy nie odzyska ona swojego wcześniejszego wyglądu.

Powstawaniu rozstępów zapobiega w głównej mierze systematyczna profilaktyka, czyli stosowanie kremów, balsamów oraz żeli, które zapobiegają ich powstawaniu. Natomiast na rozległe rozstępy może pomóc kilkutygodniowa kuracja u kosmetyczki lub dermatologa. W czasie trwania takiej kuracji przeprowadza się różne zabiegi peelingi, masaże, laseroterapie, stosuje się różne kremy i maseczki.

Add Comment