Skóra – co o niej musisz wiedzieć

Skóra człowieka ma grubość od 1-4mm, chroni ona organizm przed niekorzystnym działaniem  czynników zewnętrznych, reguluję ciepłotę ciała i bierze udział w wydzielaniu produktów przemiany materii. Zawiera receptory bólu, ciepła, zimna, dotyku, uczestniczy w produkcji witamin.

Skóra zbudowana jest trzech warstw:

  • naskórka,
  • skóry właściwej,
  • skóry podskórnej.

Każda warstwa spełnia inną bardzo ważna funkcję niezbędną dla naszego organizmu.

Tak, więc naskórek składa się z obumarłych komórek, chroni nas przed wnikaniem drobnoustrojów i promieniowaniem ultrafioletowym. Jego tworami są włosy, paznokcie i gruczoły łojowe.

skoraSkóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, pełni funkcje podporową i ochronną, która polega  na ochronie przed urazami mechanicznymi.

Warstwa podskórna oddziela skórę od pozostałych tkanek położonych głębiej, zawiera komórki tłuszczowe, gruczoły i mieszki włosowe.

Skóra chroni nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym dzięki temu, że zawiera barwnik melatoninę, ale przy obecnym zanieczyszczeniu środowiska jest to niewystarczające zabezpieczenie.
Dlatego długotrwałe wystawianie się na działanie promieniowania UV bez wcześniejszego zastosowania kremów ochronnych może przynieść negatywne skutki w postaci:

  • wcześniejszego starzenia się,
  • zmarszczek,
  • nowotworów skóry.

Ciągłe opalanie niesie za sobą złe skutki dla Twojej skóry, ponieważ promienie UV naruszają strukturę skóry i zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Dlatego pamiętaj, że musisz dbać o swoja skórę i chronić ją przed słońcem, bo pomimo swojej budowy i funkcji ochronnych, jakie pełni nie jest wstanie ochronić się przed negatywnym skutkiem promieniowania ultrafioletowego.

Konieczne, więc staraj się używać kosmetyków zawierających filtry pochłaniające, rozpraszające lub odbijające promieniowanie słoneczne (SPF).

Pamiętaj, aby zarówno w lecie jak i w zimie stosować 1-2 razy dziennie kremy nawilżające do twarzy z filtrem ochronnym (SPF).  W czasie opalania się nie zapomnij o kupnie emulsji do opalania z odpowiednim filtrem w zależności od koloru karnacji i typu Twojej skóry.

Wyróżniamy następujące typy skóry i filtry niezbędne do opalania się:

  • I – skóra bardzo szybko ulega poparzeniu, nigdy się nie opala, zalecane filtry 30-50,
  • II- skóra łatwo ulega poparzeniu i ma trudności z opalaniem, zalecane filtry 20-35,
  • III- skóra bardzo rzadko ulega poparzeniu i łatwo się opala, zalecane filtry 15-20,
  • IV- nie ulega poparzeniom, bardzo łatwo się opala, zalecane filtry 8-15,

Należy pamiętać o tym, że nie zależnie od typu skóry chcą zachować zdrowy i młody wygląd jak najdłużej, należy systematycznie pielęgnować i dbać o swoją skórę.

Add Comment