Trądzik po trzydziestce

Trądzik po trzydziestce.

Problemy z trądzikiem mają zarówno młodzi ludzie jak i dojrzali. Trądzik w późniejszym wieku dotyczy coraz częściej kobiet niż mężczyzn, a najbardziej na jego wystąpienie narażone są kobiety o jasnej karnacji i blond włosach.

trWynika to z tego, że kobiety mają inna gospodarkę hormonalna niż mężczyźni. Kłopoty z cerą mogą pojawiać się u niektórych pań przed menstruacją lub u tych, które stosują antykoncepcję. Kobiety w okresie przekwitania także mogą mieć trądzik, gdyż zmniejsza się u nich produkcja estrogenów, a wzrasta poziom testosteronu. Również pod wpływem stresu może na twarzy pojawić się trądzik, ponieważ wzrasta wtedy w organizmie poziom androgenów.

Również detergenty takie jak proszki do prania, płyny do płukania, szampony i mydła mogą wywoływać trądzik u osób posiadających skórę wrażliwą.

Trądzik tzw. kosmetyczny mogą wywoływać kremy i pomady posiadające właściwości trądzikotwórcze do takich substancji należą: oleje roślinne a zwłaszcza popularny w kosmetykach olej oliwkowy, masło kakaowe, wazelina, kwas laurylowy. Dlatego kupując kremy z tymi substancjami warto najpierw wypróbować je na niewielkiej części skóry w niewidocznym miejscu, aby nie pojawiła się brzydka niespodzianka na twarzy w postaci trądziku.

Walka z trądzikiem. 

W rozprawie z trądzikiem może pomóc słońce, ponieważ działa ono leczniczo na cerę trądzikową, ale może przyczyniać się do rogowacenia naskórka. Należy również zmienić dietę wzbogacają ją w witaminy i mikroelementy, które wpływają na poziom hormonów w organizmie tj. selen, krzem, chrom, cynk oraz witaminy: C, A, B, E.

Należy unikać picia alkoholu i stosowania ostrych przypraw oraz picia gorących napojów. Do mycia twarzy należy stosować żel i tonik do cery trądzikowej. Nie wolno również wyciskać ropnych wykwitów, gdyż spowoduje to rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na inne części twarzy.

W walce z trądzikiem pomagają również maseczki antybakteryjne i regularne zabiegi u kosmetyczki. W leczeniu mogą być przydatne także zioła, można pić napar z pokrzywy, rumianku lub bratka.

Jeżeli objawy trądziku nasilają się należy skorzystać z pomocy dermatologa, który najczęściej zaleca  stosowanie toniku z preparatami dezynfekującymi skórę, jeśli to nie pomaga przypisuje specjalne kremy lub emulsje z antybiotykiem.

Add Comment