Walka z łupieżem

Łupież pojawia się najczęściej między 20 a 50 rokiem życia i dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Dokładnie nie wiadomo jak jest przyczyna jego powstawania. Nie jest to prawdą, że farbowanie, lakierowanie i intensywne suszenie włosów suszarką wywołuje powstawanie łupieżu.

łupieżŁupież powstaje wtedy gdy komórki w najniższej warstwie naskórka dzielą się i przesuwają ku powierzchni skóry. Następnie powoli wysychają, staja się płaskie i zaczynają się złuszczać. Kiedy naskórek intensywnie narasta i szybko się złuszcza rozwijają się bardzo szybko drobnoustroje obecne na skórze. Sprzyja to nadmiernej produkcji tłuszczu przez gruczoły łojowe.

Łojotok jeszcze bardziej przyspiesza rozwój drobnoustrojów I naskórek zaczyna rosnąć jeszcze szybciej. Całe zbitki białych lub szarych obumarłych komórek sypią się na ramiona.

Łupież pojawia się najczęściej zimą.

Na jego powstawanie ma wpływ:

  • sucha skóra głowy,
  • stres, choroba,
  • osłabienie organizmu,
  • stosowanie tłustych preparatów do włosów,
  • niedokładne spłukiwanie szamponów czy odżywek.

Najlepszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Większość z nich zawiera pirytomian cynku, oktopiros, climbazol, pirokton olaminy, cynk, siarkę, kwas salicylowy, które to skutecznie zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka.

W czasie mycia włosów wykonując masaż skóry głowy możesz pozbyć się sporej części starego złuszczonego naskórka i nadmiaru łoju. Taki masaż umożliwia wnikanie w głąb skóry substancji leczniczych zawartych w szamponie.

Domowym sposobem na walkę z łupieżem jest robienie naparów z takich ziół jak: łopian, rumianek, czosnek, cebula, przytulia czepna, pietruszka, rozmaryn, pokrzywa zwyczajna, macierzanka.

Add Comment