Wypadanie włosów

Włosy zbudowane są z keratyny i są wytwarzane przez skórę człowieka. Dużą rolę przy ich wzroście odgrywają mikroelementy oraz witaminy, najważniejsze z nich to kwas pantotenowy, siarka, cynk, miedź i żelazo.

wypadanie

Problem wypadania włosów dotyka bardzo dużą grupę ludzi. Po urodzeniu na

skórze głowy jest około 1100 mieszków włosowych/cm2 i liczba ta zmniejsza się stopniowo wraz z wiekiem i w wieku około 50 lat wynosi 250-300 mieszków włosowych /cm2.

Cykl wzrostu włosa dzieli się na 3 fazy: anagen, katagen i telogen. Włos rośnie w fazie anagenu z szybkością około 1cm na miesiąc, faza katagen to zahamowanie wzrostu, a faza telogen jest okresem spoczynku, w którym dochodzi do wypadnięcia powstałej łodygi włosa. Czas trwania poszczególnych faz jest różny i trwa on około 1000 dni (anagen), 14-30 dni (katagen), 100 dni (telogen).

Przyczyny wypadania włosów są mało znane. Nadmierne wypadanie włosów w wielu przypadkach wynika z powodów ogólnoustrojowych.

Powody wypadania włosów:

 

-Stosowanie niewłaściwych kosmetyków i złych szczotek do włosów- doprowadza to do niszczenia włosów, rozdwajania i pękania, na całe szczęście mieszki włosowe pozostają nie naruszone i włosy po pewnym czasie odrastają.

-Zła dieta – dieta uboga w żelazo, witaminy, aminokwasy, cynk powoduje nadmierne wypadanie włosów, jednak jest to proces odwracalny o ile zmienimy nasz jadłospis. Kwas pantotenowy należy do witamin z grupy B i jest niezbędny do prawidłowego wykorzystania miedzi w przemianach aminokwasów siarkowych i wzrostu włosów. Natomiast żelazo jest koniecznym elementem do prawidłowego wzrostu włosów, jego niedobór często występuje u kobiet stosujących nieprawidłowo skomponowane rygorystyczne diety. Cynk jest suplementem diety niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niedobór cynku prowadzi do łamania i wypadania włosów jak również do zmian skórnych, biegunki i zaburzeń psychicznych.

-Choroby grzybiczne skóry, przebyte operacje z użyciem gazu usypiającego, poród- powodują przerzedzanie się włosów. Aby przyspieszyć odrastanie utraconych włosów warto wspomóc się preparatami witaminowymi i dietą bogatą w mikroelementy i witaminy.

-Działanie niektórych leków, głównie stosowanych w chemioterapii również powoduje wypadanie włosów.

-Przedawkowanie witaminy A i B6 oraz zatrucie niektórymi metalami np. rtęcią powoduje wypadanie włosów. Po usunięciu przyczyny wypadania włosów problem ten ustaje, a po kilku miesiącach odrastają nowe włosy.

-Problemy z hormonami powodują łysienie określane jako androgenowe lub typu męskiego.

-Działaniem ekstremalnych czynników atmosferycznych tj. nadmierne słońce, wiatr, deszcz czy niskie temperatury. Wpadaniu włosów spowodowanemu przez niekorzystne czynniki środowiska można zapobiec stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, które je chronią.

-Łuszczyca duże strupy mogą umiejscowić się na owłosionej skórze głowy, powodując wypadanie włosów.

-Łojotokowe zapalenie skóry może także powodować wypadanie włosów, czasem blizny po stanach zapalnych pozbawione są mieszków włosowych i pozostaną łyse już na zawsze.

 

Nadmierna suchość włosów, rozdwajające się końcówki, brak połysku i duża łamliwość wywiera silnie destrukcyjny wpływ na jakość łodyg włosów. W wielu przypadkach jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i działania czynników atmosferycznych tj. nadmierne słońce, wiatr, deszcz czy niskie temperatury. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór szamponów i odżywek do włosów, jak i codzienne zażywanie suplementów diety niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów.

Add Comment